Statuss:
Īstenošanā

Projekta nosaukums: Tirgus izpēte par konkurenci digitālajos tirgos (Competition Market Study: Digital Sector)

Projekta numurs: 24LT16; 24LV01; 24PL20

Projekts tiek finansēts ES Tehniskā atbalsta instrumenta programmas ietvaros.

Projektā iesaistītās konkurences iestādes: Latvijas Konkurences padome, Lietuvas Konkurences padome (Konkurencijos taryba), Polijas Konkurences un Patērētāju aizsardzības birojs (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów)

Sadarbības partneri: Eiropas Komisija (EK) un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD)

Projekta ilgums: 2024. gada septembris – 2026. gada maijs

Plānotie rezultāti:

Projekta mērķis ir sniegt atbalstu Polijai, Lietuvai un Latvijai potenciālo konkurences jautājumu apzināšanā digitālajā nozarē, īpaši saistībā ar lielo digitālo platformu tirgus ietekmi, lai izprastu, kā Digitālo tirgu akts var ietekmēt nacionāla mēroga digitālo platformu darbību. Tostarp projekta mērķis ir apzināt visas tiesiskā regulējuma nepilnības un nepieciešamības gadījumā izvirzīt ieteikumus tā pilnveidei nacionālā un Eiropas mēroga, piedāvājot visefektīvākos risinājumus nepilnību novēršanai.

Tirgus uzraudzībā tiks analizēti digitālie tirgi – tiešsaistes tirdzniecības vietas un to ekosistēmas – Polijā, Lietuvā un Latvijā.

Projekta ilgums ir 21 mēnesis, tas pilnībā tiek finansēts no TSI instrumenta līdzekļiem un tā gala ziņojums tiks publicēts 2026. gada pavasarī.

Galvenās aktivitātes:

  1. Projekta atklāšana

OECD organizēta projekta darbības aspektu apspriede saskaņā ar sadarbības noteikumiem, lai nodrošinātu skaidru izpratni par projektu. Detalizēta plānotās rīcības izklāstīšana.

  1. Projekta apraksta kopsavilkuma izstrāde

OECD sagatavots projekta apraksta kopsavilkums, kas ietver projekta izklāstu, kontekstu, sasniedzamos rezultātus un sadarbības partneru sniegto atbalstu.

  1. Projekta ziņojuma projekta izstrāde: provizorisks digitālā tirgus pētījums

OECD izstrādāts tirgus izpētes ziņojuma projekts, sniedzot iespēju ar to iepazīties Latvijas, Lietuvas, Polijas un citu ES dalībvalstu ieinteresētajām personām, lai saņemtu atsauksmes un rekomendācijas.

OECD ziņojuma projekts tiks balstīts ieinteresēto personu sniegtajās atbildēs, tirgus pārstāvju viedokļos, gūtās dokumentācijas izpētē un sadarbojoties ar iesaistītajām konkurences iestādēm.

  1. Izpētes veikšana, faktu apstrāde un ziņojuma izstrāde

Lai apkopotu gūto informāciju un pierādījumus, OECD sadarbībā ar Polijas, Lietuvas un Latvijas konkurences iestādēm organizēs faktu un pierādījumu iegūšanas misijas katrā iesaistītajā valstī, stiprinot izpratni par tirgus darbību un konkurences situāciju.

  1. Publiska gūto rezultātu apspriede ar ieinteresētajām personām

OECD organizēs apspriedes, lai diskutētu par ziņojuma projekta secinājumiem un potenciālajiem ieteikumiem.

  1. Kapacitātes stiprināšana: praktisks seminārs par konkurences jautājumiem digitālajos tirgos

Lai atbalstītu Polijas, Lietuvas un Latvijas konkurences iestādes, OECD rīkos praktiskus seminārus iesaistīto konkurences iestāžu un EK Konkurences ģenerāldirektorāta pārstāvjiem par konkurences jautājumiem digitālajos tirgos un to ekosistēmās.

  1. Noslēguma ziņojums par izvēlētā digitālā tirgus izpēti

OECD gala ziņojuma izstrāde, balstoties iepriekš iegūtajās rekomendācijās un izpētes rezultātos. Ziņojumu publicēs OECD.

  1. Pētījuma prezentācija

Projekta noslēgumā OECD sadarbībā ar iesaistīto valstu iestādēm organizēs projekta prezentācijas pasākumu, noslēdzot projektu un iepazīstinot ar gūtajiem rezultātiem. Projekta prezentācijas pasākums tiks organizēts vienā no iesaistītajām sadarbības valstīm, piedaloties augsta līmeņa amatpersonām, EK un OECD pārstāvjiem.