- Kas ir vertikāla vienošanās?
- Kad vertikāla vienošanās ir atļauta?
- Kad vertikāla vienošanās ir aizliegta?
- Kontroljautājumi: Vai vertikālai vienošanai ir piemērojams atbrīvojums?
- Normatīvais regulējums un citi noderīgi avoti
Kas ir vertikāla vienošanās?
Vertikāla vienošanās ir nolīgums vai saskaņota darbība, kuru noslēguši divi vai vairāki tirgus dalībnieki jeb uzņēmumi, no kuriem katrs veic saimniecisko darbību atšķirīgā ražošanas vai izplatīšanas līmenī un kura attiecas uz vienošanās preču pirkšanas, pārdošanas vai tālākpārdošanas noteikumiem. Vienošanās preces ir preces vai pakalpojumi, par ko ir noslēgta vertikāla vienošanās.
Vertikālās vienošanās visbiežāk ir piegādes un izplatīšanas līgumi, ko uzņēmumi izmanto, lai vienotos par īpašiem noteikumiem un nosacījumiem saistībā ar preču vai pakalpojumu pirkšanu, pārdošanu vai tālākpārdošanu. Līdz ar to, vertikālas vienošanās atšķiras no līgumiem starp tiešajiem konkurentiem, kas darbojas vienā un tajā pašā tirgus līmenī jeb horizontālām vienošanām.
Konkurences tiesību mērķis ir neļaut uzņēmumiem izmantot vertikālas vienošanās, lai ierobežotu konkurenci, tādējādi kaitējot gala patērētājiem. Priekšnoteikums, kas jāievēro katram uzņēmumam – uzņēmuma lēmumiem jābūt pieņemtiem neatkarīgi, piemēram, par cenu, par kādu pircējs pārdod preci vai pakalpojumu gala patērētājam.
Vienošanās nosacījumus, kas ierobežo konkurenci, nedrīkst piemērot vai izpildīt. Katrs uzņēmums ir atbildīgs par to, lai tā vertikālās vienošanās nekropļotu konkurenci, tāpēc uzņēmumiem ir jāspēj noteikt, kad to vertikālās vienošanās ir atļautas un kad uz tām attiecas KL 11.pantā noteiktie aizliegumi.
KL 11.pants izriet no Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 101.panta. LESD darbība attiecībā uz vertikālām vienošanām ir padziļinātāk skaidrota 2022.gada 10.maija Eiropas Komisijas Regulā 2022/720 par Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. panta 3. punkta piemērošanu vertikālo nolīgumu un saskaņotu darbību kategorijām un Eiropas Komisijas (EK) pamatnostādnēs vertikālo ierobežojumu jomā. Vertikālām vienošanām, kas ierobežo konkurenci tikai Latvijas teritorijā un neierobežo tirdzniecību starp dalībvalstīm, piemērojami Ministru kabineta Noteikumi Nr.797 par atsevišķu vertikālo vienošanos nepakļaušanu Konkurences likuma 11.panta pirmajā daļā noteiktajam vienošanās aizliegumam.
Spēkā esošie MK Noteikumi Nr.797 tiek pārskatīti, pielāgojot EK Regulā 2022/720 noteiktajām prasībām. Zemāk norādītā informācija ir saskaņā ar šobrīd spēkā esošajiem MK Noteikumiem Nr.797.
Kad vertikāla vienošanās ir atļauta?
Konkurences noteikumi (t.i. – Latvijā KL 11.pants) jebkurā gadījumā tiek piemēroti vertikālām vienošanām starp uzņēmumiem, ja šīs vienošanās satur stingros ierobežojumus vai citādāk būtiski ierobežo konkurenci. Konkurences noteikumi netiek piemēroti vertikālām vienošanām, kas neierobežo konkurenci - ja vertikāla vienošanās:
-
Atbilst grupu atbrīvojuma priekšnosacījumiem
Vertikālas vienošanās kaitē konkurencei tikai tad, ja vienā no piegādes ķēdes līmeņiem nav pietiekama konkurence. Uz vertikālajām vienošanām attiecas tā sauktais grupu atbrīvojums, kas noteikts MK Noteikumos Nr.797, ja ir izpildīti tajā minētie nosacījumi. Ja vertikāla vienošanās sniedz labumu patērētājiem un būtiski nekropļo konkurenci, tiek piemērots atbrīvojums no aizlieguma, saskaņā ar MK Noteikumiem Nr.797.
Uz vertikālu vienošanos starp diviem vai vairākiem uzņēmumiem attiecas grupu atbrīvojums, un tā parasti ir atļauta šādās situācijās: