Latvijas Republikas Senāts 25. janvārī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, kurā secināts, ka Konkurences padomes (KP) 2017. gada lēmums attiecībā par SIA “DEPO DIY” dalību būvmateriālu ražotāju un tirgotāju aizliegtā vertikālā vienošanās un aizliegtā horizontālā vienošanās jeb kartelī ir pamatots. Ņemot vērā, ka lēmums ir nepārsūdzams, SIA “DEPO DIY” valsts budžetā jāiemaksā piemērotais naudas sods 3 718 323 eiro apmērā.
KP priekšsēdētājs Juris Gaiķis: “Ar šo Senāta spriedumu par SIA “DEPO DIY” iesaisti aizliegtā vienošanās ir noslēgta septiņu gadu tiesvedību sērija ar konkrētajā konkurences pārkāpumā iesaistītajiem uzņēmumiem, pilnībā atstājot spēkā iestādes pieņemto lēmumu. Tiesa ir apstiprinājusi Konkurences padomes lēmumā konstatēto, ka visiem aizliegtās vienošanās dalībniekiem, neatkarīgi no katra tirgus dalībnieka lomas aizliegtajā vienošanās vai tirgus varas, ir jāuzņemas atbildība par konkurences kropļošanu. Pat, ja aizliegtas vienošanās iniciators bijis ražotājs un uz mazumtirgotājiem tika izdarīts spiediens par preces tirgošanu par noteiktu cenu, tas neatbrīvo tirgus dalībniekus no atbildības par pārkāpumu, it īpaši, ja ražotāju piedāvātie tirgošanās noteikumi bija ērti un izdevīgi arī mazumtirgotājiem. Šādās situācijās uzņēmumam būtu aktīvi, skaidri un nepārprotami jānorobežojas no konkurences pārkāpuma, darot to zināmu pārējiem vienošanās dalībniekiem, un par aizliegtām darbībām jāziņo Konkurences padomei. Turklāt jāņem vērā, ka Latvijas konkurences tiesības un to piemērošana pilnībā atbilst Eiropas Savienības tiesībām. Neatkarīgi no tā, vai konkurences tiesības konkrētajos apstākļos piemērotu kāda no Eiropas Savienības dalībvalstu konkurences iestādēm vai pat Eiropas Komisija, rezultāts būtu analoģisks šajā lietā secinātajam.”
KP lietas izpētes laikā vērtēja būvmateriālu ražotāju SIA “Knauf” un SIA “Norgips” un četru lielāko būvmateriālu mazumtirgotāju – SIA “DEPO DIY”, AS “Kesko Senukai Latvia”, SIA “Tirdzniecības nams “Kurši”” un SIA “Krūza” – vienošanos, ilgstošā periodā veicot minimālā tālākpārdošanas cenu līmeņa un noteikta cenu līmeņa fiksēšanu SIA “Knauf” un SIA “Norgips” izplatītajai produkcijai. KP konstatēja, ka aizliegta vienošanās izpaudās gan vertikālu ierobežojumu formā starp SIA “Knauf” un SIA “Norgips” un mazumtirgotājiem, gan arī kā horizontālas karteļa vienošanās – mazumtirgotājiem ar ražotāju starpniecību panākot kopīgu sapratni un saskaņotu rīcību par vienotiem darbības principiem un savstarpēju kontroli vienošanās īstenošanā attiecībā uz SIA “Knauf” un SIA “Norgips” preču cenu.
Pirms KP lēmuma pieņemšanas ar SIA “Knauf”, SIA “Norgips” un SIA “Krūza” tika noslēgti administratīvie līgumi, kas paredzēja izbeigt tiesisko strīdu un samaksāt naudas sodu kopā 1,6 milj. eiro apmērā. Savukārt pārējiem trim būvmateriālu tirgotājiem – AS “Kesko Senukai Latvia”, SIA “Tirdzniecības nams “Kurši””, kā arī SIA “DEPO DIY” – tika piemērots naudas sods 5,8 miljonus eiro apmērā.
Trīs sodītie būvmateriālu tirgotāji KP 2017. gada lēmumu pārsūdzēja Administratīvajā apgabaltiesā, un 2020. gadā tiesa noraidīja uzņēmumu pieteikumus, atzīstot KP lēmumu par pamatotu. AS “Kesko Senukai Latvia” lēma uzņēmumam nelabvēlīgo tiesas spriedumu nepārsūdzēt un samaksāja piemēroto naudas sodu 920 618 eiro apmērā. Savukārt SIA “Tirdzniecības nams “Kurši”” un SIA “DEPO DIY” pārsūdzēja Administratīvās tiesas spriedumu nākamajā tiesu instancē. Latvijas Republikas Senāts pērnā gada 28. decembrī pieņēma lēmumu atstāt spēkā Administratīvās tiesas spriedumu attiecībā par SIA “Tirdzniecības nams “Kurši”” iesaisti aizliegtā vienošanās, savukārt š.g. 25. janvārī pieņēma lēmumu atstāt spēkā iepriekšējās instances spriedumu attiecībā arī par SIA “DEPO DIY” iesaisti aizliegtā vienošanās. SIA “DEPO DIY” valsts budžetā jāiemaksā piemērotais naudas sods 3 718 323 eiro apmērā. Tādējādi ir noslēgta tiesvedību sērija ar visiem konkrētajā konkurences pārkāpumā iesaistītajiem uzņēmumiem, pilnībā atstājot spēkā iestādes pieņemto lēmumu.