Konkurences padomes (KP) 2020. gadā izstrādātie pašnovērtējuma rīki uzņēmējiem un publiskām personām izvirzīti starptautiskai “The Antitrust Writing Awards” balvai. Par KP veikumu ikviens interesents var nobalsot līdz 28. jūnijam.
Nominācijā “Best Soft Law” sacenšas labākie konkurences iestāžu publiskotie tiesiski nesaistošie instrumenti, piemēram, vadlīnijas, pamatnostādnes, pašnovērtējuma rīki, tirgu uzraudzības, iestāžu ieteikumi un paziņojumi, kuri veicina konkurences kultūru sabiedrībā. Konkursa mērķis ir izcelt aizraujošākās un efektīvākās pasaules konkurences iestāžu darbības prakses, no kurām var mācīties citas iestādes, tādējādi veicinot godīgu konkurenci savās valstīs.
KP pērn izstrādāja trīs pašnovērtējuma rīkus uzņēmējiem un publiskām personām, no kuriem divi – pašnovērtējuma rīks uzņēmējiem ar mērķi atpazīt iespējamos karteļa riskus un pašnovērtējuma rīks publiskām personām ar mērķi novērtēt, vai to iesaiste kapitālsabiedrībā ir nepieciešama, – izvirzīti sabiedrības balsojumam starptautiskā konkursā.
Pašnovērtējuma rīks uzņēmējiem sniedz iespēju ērtā veidā pārliecināties, vai savas neuzmanības vai zināšanu trūkuma dēļ tie nav iesaistījušies aizliegtā vienošanā ar konkurentiem jeb kartelī, kas ir smagākais konkurences tiesību pārkāpums.
Par pašnovērtējuma rīku uzņēmumiem var balsot, novērtējot rakstu ar piecām zvaigznēm ŠEIT.
Savukārt pašnovērtējuma rīks publiskām personām paredzēts, lai valsts un pašvaldības ērtā veidā varētu izvērtēt, vai to iesaistīšanās komercdarbībā caur tām piederošām kapitālsabiedrībām ir juridiski un ekonomiski pamatota. Kā zināms, valstij un pašvaldībām ne retāk kā reizi piecos gados ir jāveic novērtējums, vai, dibinot jaunas vai pārvērtējot savu līdzdalību esošajās kapitālsabiedrībās, tās nepamatoti neiesaistās komercdarbībā un tādējādi nekropļo konkurenci.
Par pašnovērtējuma rīku publiskām personām var balsot, novērtējot rakstu ar piecām zvaigznēm ŠEIT.
Kopā konkursā “The Antitrust Writing Awards” īpaši atlasīta žūrija, kuras sastāvā ir vadošie konkurences tiesību piemērotāji, akadēmiķi un padomnieki, sabiedrības balsojumam izvirzīja vairāk kā 100 akadēmiskos rakstus, 100 biznesa rakstus, 14 studentu zinātniskos rakstus, kā arī 60 “Soft Law” publikācijas, kuru vidū ir arī KP pašnovērtējuma rīki.