29.06.2023. Konkurences padome saņēma Vitol Holding II S.A. apvienošanās ziņojumu par vienpersoniskas izšķirošas ietekmes iegūšanu pār SIA “Ventspils nafta” termināls.
Vitol Holding II S.A. (turpmāk – Vitol) ir Luksemburgā reģistrēta sabiedrība, kas nodarbojas ar holdingkompāniju darbību. Vitol grupas sastāvā ir liels skaits dažādu sabiedrību, kas darbojas visā pasaulē, taču Latvijas teritorijā minētās sabiedrības tieši nedarbojas. Vitol grupas sabiedrības globālā mērogā darbojas šādās jomās: tirdzniecība, pārvadājumi, pārstrāde, uzglabāšana, aviācijas apgāde, atjaunojamie energoresursi, ogļūdeņražu izpēte un ieguve, kuģu bunkerēšana, finanšu un kapitāla ieguldījumi, ieguldījumi pakārtotajos aktīvos.
SIA “Ventspils nafta” termināls (turpmāk – VNT) ir Latvijā reģistrēta sabiedrība un tā saimnieciskā darbība ir saistīta ar kravu iekraušanu un izkraušanu, kā arī ar naftas un naftas produktu uzglabāšanu, transportēšanu un vairumtirdzniecību. Vitol netieši (caur Nīderlandē reģistrētas sabiedrības Martank B.V. kontroli) pieder 51% VNT pamatkapitāla. Vienlaicīgi Vitol netieši ir dalība arī otrā VNT dalībniekā 49% VTTI Terminals II B.V., kurai pieder 49% VNT pamatkapitāla. Pirms iecerētās apvienošanās Vitol grupai caur Martank B.V. un citām sabiedrībām ir ar Austrālijā bāzētu investīciju grupu IFM Investors Pty Ltd. kopīga izšķiroša ietekme pār VNT.
Tādējādi apvienošanās dalībnieki darbojas vertikāli saistītā preces tirgū, nodrošinot kravu iekraušanu un izkraušanu, naftas un naftas produktu uzglabāšanu, transportēšanu un vairumtirdzniecību, kā arī citus saistītos pakalpojumus.
Lēmums par apvienošanās atļaušanu, aizliegšanu vai atļaušanu ar saistošiem noteikumiem Konkurences padomei jāpieņem viena mēneša laikā no ziņojuma saņemšanas dienas. Savukārt, ja lietā nepieciešama padziļināta papildu izpēte, lēmuma pieņemšanas termiņš var tikt pagarināts līdz trim mēnešiem no ziņojuma saņemšanas dienas.
Uzņēmumi, kas varētu sniegt būtisku un pamatotu viedokli par plānotās apvienošanās ietekmi uz tirgu un konkurenci tajā, aicināti sazināties ar Konkurences padomi.
Lai aizsargātu apvienošanās dalībnieku komercinformāciju par to darbības plāniem, Konkurences padomes mājaslapā tiek publicēta tikai pamatinformācija par apvienošanās darījumu. Plašāku informāciju par darījuma būtību var izvēlēties sniegt paši apvienošanās dalībnieki.
Uzņēmumi var iesniegt saīsināto ziņojumu par apvienošanos, ja pastāv vismaz viens no pieciem nosacījumiem.
Konkurences padomes atļauja apvienošanās darījumiem nepieciešama, ja apvienošanās dalībnieku kopējais apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā Latvijas teritorijā ir bijis ne mazāks par 30 000 000 eiro un vismaz 2 apvienošanās dalībnieku apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā Latvijas teritorijā ir bijis ne mazāks par 1 500 000 eiro.
Valstiska lielo apvienošanās darījumu kontrole nepieciešama, lai nepieļautu būtisku konkurences samazināšanos uzņēmumu apvienošanās rezultātā. Tādējādi tiek saglabāts konkurences dzinējspēks, kas nepieļauj nepamatotu cenu pieaugumu, veicina izvēles un kvalitātes kāpumu, kā arī tautsaimniecības izaugsmi kopumā.
Pēc tirgus analīzes Konkurences padome atļauj darījumus, kuru rezultātā netiek būtiski samazināta konkurence. Apvienošanās var tikt atļauta arī tad, ja iespējamo kaitējumu konkurencei var novērst, paredzot apvienošanās dalībniekiem saistošus noteikumus, kas regulē to darbību tirgū. Apvienošanās, kuru rezultātā rodas vai nostiprinās dominējošais stāvoklis vai var tikt būtiski samazināta konkurence un apvienošanās dalībnieku piedāvātie saistošie noteikumi nenovērš negatīvās sekas konkurencei, tiek aizliegtas.
Plašāka informācija par apvienošanās kontroli Latvijā