Informāciju sagatavoja Patērētāju tiesību aizsardzības centrs
Šī gada 28. janvārī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) un citas iestādes ir parakstījušas memorandu par Digitālo pakalpojumu akta efektīvu īstenošanu Latvijā (Memorands).
PTAC un citas Memoranda parakstīšanā iesaistītās puses jau tikās 28.11.2024., lai diskutētu par optimālākajiem sadarbības scenārijiem efektīvai Digitālā pakalpojuma akta ieviešanai, kā arī simboliski parakstīja memorandu.
Memoranda mērķis ir noteikt skaidru sadarbības kārtību starp PTAC – Digitālā pakalpojumu akta koordinatoru Latvijā – un iesaistītajām iestādēm, lai izmantojot Digitālā pakalpojuma akta sniegtās iespējas, veicinātu efektīvāku digitālo pakalpojumu vides uzraudzību, ar to saistītās informācijas apmaiņu un ekspertu sadarbību.
Šim memorandam ir aicinātas pievienoties ikviena valsts pārvaldes vai tiesu iestāde, kuras uzdevumos ietilpst attiecīgā nelikumīgā satura uzraudzība un apkarošana, kā arī kas atbalsta memoranda mērķus un ir gatava iesaistīties to sasniegšanā, par to informējot PTAC.
Digitālo pakalpojumu akts Eiropas Savienībā stājās spēkā 2024.gada 17.februārī. Tas ir pirmais šāda veida tiesību akts pasaulē, kura mērķis ir padarīt interneta vidi drošāku un uzticamāku visiem lietotājiem. Kopš 2024. gada 21.jūnija PTAC uzticēta Digitālo pakalpojumu koordinatora funkcija.
"Jaunais regulējums veicinās tirgus fragmentācijas samazināšanu, jo tiek izveidots vienots tiesiskais regulējumu visā Eiropas Savienībā, kas atvieglos tirgus dalībniekiem darbību vienlaikus vairākās valstīs. Tas ir nozīmīgi mazākiem tirgus dalībniekiem, kuriem iepriekš bija jāpielāgojas dažādiem nacionālajiem regulējumiem un praksēm. Ņemot vērā, ka par Digitālo tirgu akta (DTA) piemērošanu Latvijā ir atbildīga Konkurences padome (KP), tad sadarbībā ar PTAC saredzam arī iespēju pēc iespējas ātrāk identificēt potenciālus DTA pārkāpumus vai tirgus dalībnieku darbību neatbilstības DTA", tā Kārlis Piģēns, KP Padomes loceklis.
Iestāžu kopīgo interešu sadarbības jomas ietver:
-
iestāžu izdoto rīkojumu (administratīvo lēmumu) paziņošanu;
-
kontaktpersonu nozīmēšanu savstarpējai informācijas apmaiņai;
-
ekspertu sanāksmju vai darba grupu izveidi;
-
sadarbību ārkārtas situācijās.
Iestādes, kas parakstīja sadarbības memorandu:
Bērnu aizsardzības centrs,
CERT.LV, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts,
Datu valsts inspekcija,
Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija,
Konkurences padome,
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs,
Kultūras ministrija,
Latvijas Interneta asociācija (Drošāka interneta centrs),
Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome,
Veselības inspekcija,
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.