Darba grupu pamatjautājumi aptvēra negodīgu tirdzniecības praksi un to pārkāpumu izmeklēšanu – negodīgas tirdzniecības prakses regulējumu un tā ieviešanas praksi Eiropas Savienības dalībvalstīs, negodīgas tirdzniecības prakses pārkāpumu izmeklēšanas procedūru piemērus, kā arī pieredzi ar nesamērīgajiem maksājumiem lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes ķēdē.
Sanita Uljane, KP Negodīgas tirdzniecības prakses novēršanas nodaļas vadītāja: “Nozīmīgas ir regulāras tikšanās ar citu Eiropas Savienību dalībvalstu kolēģiem, lai apmainītos ar pieredzi negodīgas tirdzniecības prakses jautājumos un virzītu sarunas turpmākai sadarbībai starptautiskā mērogā. Redzam, ka ne tikai Latvijā, bet arī Horvātijā, Austrijā, Čehijā un citās valstīs - pastāv piegādātāju baiļu faktors, kas tikai pierāda vienota regulējuma nepieciešamību un regulāru tā pārskatīšanu un pilnveidi.”
“Negodīgas tirdzniecības prakses izmeklēšanā ir būtiski iegūt pārbaudāmus pierādījumus, kas objektīvi pamato pārkāpumu un liecina par tirgus dalībnieku aizliegto rīcību. Nereti šo pārkāpumu izmeklēšana ir apgrūtināta, jo piegādātāji baidās ziņot par pārkāpumiem. Tirgus dalībnieku sadarbība ar iestādi stiprina ne tikai izmeklēšanas procesu, bet arī visu tirgu kopumā, jo uzticēšanās iestādes darbam ir fundamentāls sadarbības elements,” tā Sintija Nagle, KP Negodīgas tirdzniecības prakses novēršanas nodaļas vecākā eksperte.
Vienlaikus darba grupā eksperti dalījās pieredzē, kas saistīta ar iecietības programmas piemērošanu nesenākajās aizliegtu vienošanos lietās, tostarp vertikālo vienošanos gadījumā un izlīgumu piemērošanas pieredzi, kā arī tirgus uzraudzību ietekmi uz konkurences vides pilnveidi.
KP Analītiskā departamenta galvenā eksperte Elīza Roshofa: “Tirgus uzraudzības darbojas kā svarīgs instruments tirgu izzināšanai un savlaicīgai problēmsituāciju konstatēšanai, kā arī tiesiskā regulējuma uzlabošanas nolūkos. Līdz ar to pieredzes apmaiņa starptautiskā līmenī ir būtiska, lai uzlabotu iekšējo metodoloģiju tirgus uzraudzību veikšanai, tādējādi efektivizējot nacionālu tirgus pētījumu izstrādi nākotnē.”
Darba grupās ar pieredzi dalījās konkurences iestāžu pārstāvji no Polijas, Lietuvas, Horvātijas, Rumānijas, Austrijas, Latvijas, Čehijas un Slovēnijas. Pieredzes apmaiņa norisinājās projekta “Institucionālais atbalsts Ukrainas un Moldovas konkurences aizsardzības sistēmas attīstībai” ietvaros.