21. martā Eiropas Konkurences tīkls, kurā ietilpst Eiropas Savienības konkurences iestādes, tajā skaitā arī Latvijas Konkurences padome, publicē kopīgu aicinājumu, kurā visstingrākajā iespējamajā veidā nosoda Krievijas bezprecedenta militāro agresiju pret Ukrainu. Eiropas Konkurences tīkls stingri atbalsta Ukrainu un tās iedzīvotājus un pilnībā apzinās kara radītās sociālās un ekonomiskās sekas Ukrainā, kā arī Eiropas Savienībā (ES).

Kā norādīts kopīgajā paziņojumā par konkurences tiesību piemērošanu, ES konkurences tiesības nodrošina konkurences uzraugiem nepieciešamos instrumentus, lai vajadzības gadījumā vērtētu tirgus un ekonomikas attīstību. Tāpat konkurences tiesības nodrošina līdzvērtīgus konkurences apstākļus uzņēmumiem. Šis konkurences tiesību mērķis joprojām ir spēkā arī periodā, kad uzņēmumus un ekonomiku kopumā ietekmē kara radītie krīzes apstākļi.

Eiropas Konkurences tīkls pilnībā apzinās sociālās un ekonomiskās sekas uzņēmējdarbībai, ko izraisījusi kara ietekme un/vai sankcijas iekšējā tirgū. Tas var ietvert, piemēram, sadarbību, lai nodrošinātu ierobežotu produktu un izejvielu iegādi, piegādi un godīgu sadali; vai, lai mazinātu smagas ekonomiskās sekas, tostarp tās, kas izriet no ES noteikto sankciju ievērošanas.

Ņemot vērā pašreizējos apstākļus, ieviestie pasākumi, konkurences iestāžu ieskatā, nav uzskatāmi par tik problemātiskiem, kas varētu radīt konkurences pārkāpumus, kas noteikti Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. pantā, vai arī to sasniegtais mērķis un efektivitāte ir būtiskāki nekā radītie konkurences ierobežojumi. Tādēļ Eiropas Konkurences tīkls aktīvi neiejauksies pret stingri nepieciešamajiem un pagaidu pasākumiem, kas īpaši paredzēti, lai izvairītos no iepriekšminētajiem smagajiem traucējumiem, ko izraisījusi kara ietekme un/vai sankcijas iekšējā tirgū. Ja uzņēmumiem rodas šaubas par šādu sadarbības iniciatīvu savietojamību ar ES konkurences tiesībām, tad tie jebkurā laikā var sazināties ar Latvijas Konkurences iestādi vai Eiropas Komisiju.

Tāpat ir ārkārtīgi svarīgi nodrošināt, lai būtiski produkti, piemēram, enerģija, pārtika, izejvielas, joprojām būtu pieejami par konkurētspējīgām cenām un, lai pašreizējā krīze netiktu izmantota vienlīdzīgu konkurences apstākļu mazināšanai starp uzņēmumiem. Tāpēc Eiropas Konkurences tīkls nevilcināsies vērsties pret uzņēmumiem, kas izmanto pašreizējo situāciju negodprātīgi, iesaistoties aizliegtās vienošanās ar konkurentiem vai ļaunprātīgi izmantojot savu dominējošo stāvokli.

Eiropas Konkurences tīkla paziņojums angļu valodā