13. novembrī, Konkurences nedēļas “Konkurētspēja” ietvaros, aizvadīts devītais Konkurences padomes (KP) organizētais Juristu forums, kurā kā centrālais temats 2024. gadā tika izvirzīts aizliegtas vienošanās un ar to cieši saistītie jautājumi, apskatot vertikālo vienošanos problemātiku Latvijā, iespējamu konkurences tiesību pārkāpumu kriminalizāciju, kā arī uzņēmumu uzticamības neatjaunošanas pamatotību pēc dalības kartelī.
KP ikdienas darbs norāda, ka aizliegtas vienošanās ir visizplatītākais un vissmagākais konkurences tiesību pārkāpums Latvijā. 2024. gadā īstenotās sabiedriskās domas pētījuma rezultāti norāda, ka neraugoties uz sabiedrības izpratnes pieaugumu par konkurences pārkāpumiem, joprojām katrs desmitais Latvijas uzņēmums ir gatavs apzināti vienoties ar konkurentiem par cenām vai tirgu jeb slēgt aizliegtu vienošanos, lai gūtu prettiesisku peļņu.
Juristu foruma laikā konkurences eksperti no KP, juridiskajiem birojiem un uzņēmumiem atklātā sarunā pārsprieda jomas aktualitātes un pastāvošos problēmjautājumus, kas aptvēra tirgus dalībnieku izpratnes veicināšanu par aizliegtām vertikālām vienošanām un tirgus dalībnieku tiesībām neliecināt pret sevi principu konkurences tiesībās Latvijā.
Vienlaikus Juristu forumā KP iepazīstināja nozares profesionāļus ar KP plānotajā vadlīniju projektā ietvertajiem jautājumiem, kas detalizētāk skaidros konkurences lietas izpētes izbeigšanas iespēju ar rakstveida apņemšanos. Rakstveida apņemšanās paredz iespēju tirgus dalībniekiem uzņemties saistošu noteikumus, lai novērstu jau uzsāktā KP izpētes lietā identificētus konkurences ierobežojumus, tajā pašā laikā KP nepieņemot pārkāpumu konstatējošu lēmumu un naudas sodu.
Zvērināts advokāts Dr. Lauris Rasnačs forumā izcēla dienaskārtībā aktuālo tematiku par konkurences tiesību pārkāpumu iespējamo kriminalizāciju un citiem papildu atbildības instrumentiem, šī rosinājuma efektivitāti un potenciālajiem izaicinājumiem. Turpretī zvērinātu advokātu biroja “Sorainen” vecākā juriste Marika Grunte vērsa uzmanību uz uzņēmumu uzticamības neatjaunošanas un šādas rīcības pamatotības tēmu, iezīmējot arī KP nozīmīgo lomu šajā procesā.
Konkurences padomes Izpildinstitūcijas vadītājs Māris Spička akcentē foruma sniegtos ieguvums: “Šāda ikgadēja diskusija un pieredzes apmaiņa ir patiesi būtiska, lai izprastu, kā norit darbs abās pusēs – gan uzņēmēju pārstāvju, gan konkurences uzraugu. Atklātas sarunas par tiesību piemērošanas un interpretācijas jautājumiem no dažādiem skatu punktiem ļauj savlaicīgi identificēt iespējamas nepilnības, kas citādi varētu tikt nepamanītas un veicināt KP darba pastāvīgu uzlabošanu.”
Juristu forums ir KP iedibināta tradīcija, kurā iestāde satiekas ar konkurences tiesības praktizējošiem advokātiem, juristiem, tiesnešiem un tiesnešu palīgiem, lai pārrunātu teorētiskus un praktiskus jautājumus par konkurences tiesību normu piemērošanu un interpretāciju. Šāda platforma veicina pēc iespējas vienotāku, pārredzamāku un saprotamāku konkurences tiesību piemērošanu.